Monika Konečná
Studentka VUT Brno, obor Strojírenství
Rok absolvování: 2023, Obor: Strojírenství
Jak vzpomínáte na roky strávené na naší škole?
Na své roky studia vzpomínám velice kladně. I když jsem půlku oboru byla jediná dívka ve třídě, dalo mi to hodně. Náš ročník postihnul covid-19, takže jsme o roky společných zážitků byli docela ochuzeni. Ale i tak na to ráda vzpomínám – lyžák, exkurze a stáž. Bylo to parádní. Občas jsem se bála skrz kluky, jelikož se říká, že jsou více technicky založení, proto jsem si vždy velice užívala, když jsem věděla víc než oni.
Který z předmětů Vás nejvíc bavil a proč?
Nejvíc mě bavila stavba a provoz strojů a CNC programování. U stavby a provozu strojů se mi líbilo, že jsme to brali úplně od začátku – od šroubků až po motory a elektrárny. Vždy jsem se na to strašně těšila a myslím, že mi tento předmět šel i ze všeho nejvíc. U CNC programování se mi líbilo, že jsme nedělali jenom v jednom programu. Učili jsme se v různých programech a bylo to mnohostranné. Jedny byly jednodušší, jiné zase o něco těžší, ale po pár hodinách jsem se do toho vždy dostala. Myslím si, že tomu pomohli i učitelé, které jsem na tyto dva předměty měla. Oba byli úžasní a moc dobře věděli, co dělají.
Kam vedly Vaše další kroky po ukončení studia?
Po ukončení studia jsem dost váhala a nevěděla, co dál. Věděla jsem ale, že mě strojařina baví a nechci zbytečně zahodit roky studia. Proto jsem se rozhodla, že zkusím i vysokou školu. Uvidím, jestli to vyjde nebo ne. Každopádně bych ráda u strojařiny zůstala. Možná bych si ještě udělala svářečský průkaz, který jsem během studia nějak nestihla.
Z jakého důvodu má smysl studovat technický obor?
Technické obory budou mít uplatnění vždy. Lidé technické obory budou vždy potřebovat. Sice se říká, že za chvíli vše budou dělat roboti, ale pořád někdo ty roboty bude muset udělat, seřídit a servisovat. Takže technické obory budou vždy k ruce.
Jaká je podle Vás perspektiva absolventa naší školy z pohledu praxe?
Za mě osobně veliká, jelikož jsme měli možnost týdenní stáže, kde jsme vyráběli svoji vlastní buggy. Dostali jsme jen výkresy a nic víc. Se vším jsme si poradili a každý dělal něco. Někdo brousil bruskou, někdo řezal materiál a někdo zase svařoval. Zkusili jsme si všechno a řekla bych, že nám to dalo hodně. I dílny u nás na škole jsou moc dobře vybavené, takže se spoustu věcí naučíte i tam.