Finále CZECH ROCKET CHALLENGE 2024
Pravidla soutěže Czech Rocket Challenge jsou velmi tvrdá a pokud se raketa nevrátí na zem na padáku, nemůže se ucházet o medaile. Letos 12. 7. 2024 bohužel naše rakety patřily mezi 14 z 21 startujících, kterým selhal padákový systém.
Nicméně, naši studenti ve dvou týmech odvedli dobrou práci.
1. Probojovali se na letový den pro 21 raket, což znamenalo 4 měsíce vývoje raket a odesílání dokumentace. Cca 30 týmů z Česka, Slovenska, Polska apod. skončilo už v této fázi a nebylo pozváno na start.
2. Naši nováčci z 1. ročníku oboru Strojírenství sestrojili kontejner, ve kterém bylo v raketě uloženo syrové vejce. Vajíčko bylo po dopadu rakety volným pádem z cca 160m na zem neporušené!!! Tuto část zadání tedy kluci splnili skvěle.
3. Naši pokročilí vývojáři z 2. ročníku oboru Strojírenství vyvinuli setrvačníkový elektronicky řízený systém, který dokázal regulovat otáčení rakety za letu kolem podélné osy na předepsanou rychlost 90° za sekundu. Podařilo se stáhnout data z rozbité rakety, která ukázala, že řízení rotace rakety fungovalo výborně!
Žáci naší školy se tedy rozhodně nemají za co stydět. Naučili se nejen řešit problémy při vývoji raket, ale tentokrát i skousnout a vydýchat bolestivé zklamání. To také není pro další život zbytečná zkušenost.
Moc děkujeme kolegům:
Petru Sedláčkovi za obrobení důležitých ocelových komponent do raket,
Michalu Počovi za expresní výpomoc při vypalování dřevěných komponent na laseru a při 3D tisku plastových dílců,
Ing. Jagošové, Ing. Balúchové, paní Havlíčkové a paní Smejkalové za práci s výkazy a účetními doklady k projektu,
PhDr. Křivdové a Mgr. Kosourové za spolupráci při propagaci a za zajištění týmových triček.
Ing. Jan Holzer a Ing. Jiří Špičák
mentoři týmů