Aktuality

Aktuality

Exkurze v čistírně odpadních vod ve Vyškově

5. 5. 2025|Exkurze

Dne 25. dubna 2025 se studenti 2. ročníku oboru Agropodnikání zúčastnili exkurze na městské čistírně odpadních vod ve Vyškově (dále jen „ČOV“).

Foto z exkurze
Foto z exkurze

Jedná se o mechanicko-biologickou čistírnu doplněnou o tzv. plynové hospodářství v anaerobních reaktorech, kde dochází k výrobě bioplynu vznikajícího při rozkladu kalů. Bioplyn se následně spaluje a vzniklé teplo je využíváno k vytápění administrativních budov.

Studenti se dozvěděli, že znečištěná voda na přítoku do ČOV prochází nejprve mechanickým čištěním, při němž se odstraňují hrubé nečistoty – nejdříve na hrubých, poté na jemných česlích. Zachycený odpad (např. papír, plasty, vlhčené ubrousky, větve, listí apod.) je shromažďován v kontejneru a vyvážen na skládku.

Následuje primární usazovací nádrž, kde dochází k usazení kalu a k zachycení lehkých nečistot, které plavou na hladině, například tuků.

Další fází je biologické čištění, které probíhá v systému nádrží. Do těchto nádrží se přidávají speciální bakterie a chemické látky (např. síran železitý) a dochází k aktivnímu provzdušňování. Výsledkem tohoto procesu je rozklad fosforu a dusíkatých sloučenin.

Závěrečnou částí biologického čištění je srážení zbylých nečistot do koagulantů, které se usazují v dosazovacích nádržích. Zde se oddělí kal od již vyčištěné vody. Kaly, které nejsou zplyňovány, se odvodní a následně jsou předávány oprávněným osobám k dalšímu využití – například k výrobě kompostu nebo k aplikaci na zemědělskou půdu. Vše samozřejmě až po laboratorní kontrole obsahu škodlivin (např. těžkých kovů či choroboplodných zárodků).

Exkurze byla pro studenty velmi přínosná. Získali představu o tom, kolik úsilí a technologií je zapotřebí, aby mohla být odpadní voda opět bezpečně vrácena do přírody. Zjistili také, že vyčistit vodu, kterou denně používáme, rozhodně není jednoduché.

Mgr. Alena Špičáková
Učitelka odborných předmětů

 

 

Fotogalerie